Az ezerarcú citrom
A citrom szerepét szeretném a tisztítószerek készítésében bemutatni, természetesen természetes módon. Élvezni fogjuk, ha ezt az utat követjük, mert ezek nemcsak kreatív tevékenységek, hanem környezetbarát, pénztárcabarát megoldások egyben és mert ha saját kézzel készítünk bármit, mi tudjuk a legjobban, hogy milyen alapanyagokat használunk és milyen adalékanyagokat teszünk hozzá és nem utolsó sorban, nem kell aggódnunk, hogy elfogy a boltok polcairól. Az egészségünk érdekében sosem árt, ha természetes alapanyagból készítjük el a tisztítószereinket is. A citrom illatosítóként és légfertőtlenítőként is ideális megoldás lehet, mert a fertőtlenítő hatásának köszönhetően elpusztíthatja a szagokért felelős baktériumokat is.
Ehhez nincs más dolgunk, mint, hogy mossunk meg alaposan pár darab citromot, majd szeleteljük fel őket, és télen tegyük ezt a radiátorra, nyáron hagyhatjuk egy tálcán is az asztalon. A citromszeletek pár napig biztosítják a friss aromát otthonunkban, majd ezután se dobjuk ki, mert hasznosíthatjuk őket tovább, pl. késeink rozsdamentesítésére, vagy bármilyen acél és króm felületeink tisztításához.
A mikrohullámú sütőben is bátran takarítsunk citrommal, mert ott bizony a nehezen elérhető helyeken a szennyeződések sokszor már rászáradnak a felületre, így hamar baktériumtanya alakulhat ki a sütőnkben. Vágjunk egy citromot minél vékonyabb szeletekre és tegyük egy mikrózható tálba, majd öntsünk rá forró vizet és a legmagasabb fokozaton melegítsük ezt pár percig, majd hagyjuk állni benne 15 percet, majd nyissuk ki az ajtót és egyszerű mozdulattal töröljük le a régi lerakódott szennyeződéseket. Levegő fertőtlenítésére érdemes diffuzert, avagy hideg párásítót beszerezni, amibe ha tiszta vizet és pár csepp koncentrált citrom esszenciális olajat teszünk, pár óra alatt fertőtleníti a helység levegőjét és még friss, üde illatot is kapunk általa.
Mosogatószerünket citromból is elkészíthetjük a következőképpen, ami majd minden konyhai szennyeződésünket eltávolíthatja. Hámozzunk meg pár darab citromot és héjukat tegyük egy közepes befőttes üvegbe, majd öntsünk rájuk almaecetet úgy, hogy ellepje a citromhéjakat, majd zárjuk le az üveget és pár napig sötét helyen állni hagyjuk. Ezt követően szűrjük le a folyadékot és töltsük azt egy szórófejes üvegbe, és mosogathatunk is! A durva, makacs szennyeződéseket súrolás nélkül is eltávolíthatjuk a citrom segítségével. A tömény citrom még a vízkövet is nyomtalanul eltávolítja, és nem marad utána kellemetlen szag. Szagtalanítja a műanyag edényeket is, ha az edény belső részét átdörzsöljük vele, ezáltal a foltokat is eltávolíthatjuk és a kellemetlen szagoktól is megszabadulhatunk. Ha a vágódeszkánkra rászáradt volna ételmaradék, egy maréknyi só és egy negyed szelet citrom megoldhatja a problémánkat, ha átdörzsöljük a citromos sóval a felületet. Ahogy az üvegedényeket, úgy az ablakokat is cseppmentessé és ragyogó tisztává varázsolhatja a citromból készült tömény szer, amit így készítünk el: öntsünk két-három evőkanál citromlevet fél liter vízhez, és már kész is van a vegyszermentes ablaktisztító folyadékunk! A padló felmosásához is jó alapanyag lehet a citrom leve, amit szódabikarbónával vagy almaecettel vegyítsünk és tegyünk bele pár csepp, 100%-os tisztaságú teafa olajat is.
Teremtsünk rendet otthonunkban citrommal, ami nemcsak illatosít, hanem fertőtleníthet is.